Diller

Fırat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümüne Modern Laboratuvar Kuruldu

Fırat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde kurulan modern laboratuvar donanım ve fiziki mekân açısından Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan en iyi laboratuvarlardan biri konumunda bulunuyor.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ’ın destekleriyle yaklaşık 300 bin TL ye mal olan laboratuvar, gerçek bir hastane ortamını yansıtacak şekilde düzenlenerek öğrencilere hizmet veriyor.

Fırat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yalnız, amaçlarının öğrencilerin klinik uygulamaya çıkmadan önce laboratuvar ortamında hemşirelik becerilerini kazanması ve yeterince uygulama yapmasını sağlamak olduğunu belirterek, bu laboratuvarın kurulmasında Fakültelerine destek veren Rektör Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ’a teşekkür etti.

Prof. Dr. Yalnız, “ Laboratuvarımızda uygulama için gerekli bütün malzemeler mevcuttur; tansiyon aleti, steteskop, ateş ölçer, enjeksiyon maketleri, kan alma maketi, serum takma maketi, sonda takma maketi, oksijen tüpü, aspiratör cihazı, EKG cihazı, acil arabası, ilaç kartı dolabı, atık ayırım ünitesi ve gerekli sarf malzemeler ile yeterli donanıma sahiptir.

Günümüzde hasta haklarının ve hasta memnuniyetinin ön plana çıkması nedeniyle öğrencilerimiz, hastane ortamında hasta üzerinde girişim yapamamaktadırlar. Öğrencilerimiz bütün hemşirelik girişimlerini laboratuvar ortamında öğrendikten sonra hastaneye uygulamaya çıkmaktadır. Kurulan laboratuvarlar da öğrencilerimiz, Kan alma, Enjeksiyon yapma, Sonda takma-çıkarma, Serum takma-çıkarma, Tansiyon ölçme ve Kan şekeri ölçme gibi temel eğitimleri almaktadırlar. Ayrıca laboratuvarda “İleri Elektronik Geri Bildirimli Hemşirelik Girişim Simülatörü” bulunmaktadır” dedi.

HABERİN GÖRÜNTÜSÜNÜ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...